Intelektuálové Leprous nás poctí svou hudební návštěvou

Průkopníky norského progu Leprous pro jejich neutuchající aktivitu za poslední dekádu není třeba představovat. Kapela libující si v koncertování už Českou republiku navštívila několikrát, a to nejen v rámci festivalu (Brutal Assault), ale i na několika vlastních turné.Leprous při tvorbě vlastní hudby začínali jako živá kapela Ihsahna (Emperor), však hlavní autor, zpěvák a klávesista Einar Solberg je jeho švagr. Dnes už ale kapela sama stojí pevně na nohou a trvale brázdí nejen evropská podia. Jejich původně lehce avantgardně laděný prog metal dnes už nalezl své charakteristické postupy a výrazivo, jakožto osobitou strukturu. O precizní instrumentaci nemluvě.
Pro dnešní skladby Leprous je typický vždy stěžejní riff postavený na hutném, podladěném soundu. Je pak už jedno, zda stojí na jemné melodii blízké post-rocku ovoněné jazzem, nebo neúprosném sekaném groovu. Následné melodie vždy kvetou, zapojují se stimulující synthy, to vše s sebou nese až opojnou hypnotičnost, jíž provází nadmíru charismatický zpěv Einara. Vždy kompaktní sound neuvěřitelně funguje, neb Leprous jsou schopni i přes krapet rádiového skandování znít silně intelektuálně. Nabízí se tak myšlenka, že kdyby Muse přidali metalového citu (technika, zvuk), klidně by takhle nějak mohli znít.

V na turné spolucestující kapele si Leprous snad nemohli vybrat lépe. Por Noir, zkušení z turné s In Flames, Pain of Salvation nebo Karnivool, právě vychází nová deska The New Routine, která slibuje jen ne rutinu. Naefektovaný zvuk basy, excentrický zpěv, výrazný beat a celkově spíše minimalistický přístup. Alternativně rockový zvuk Švédů podporují postmetalové i progové party, ale neštítí se ani elektroniky či popového popěvkování.

Lístky jsou již v předprodeji a jsou k dostání za 550 Kč. K dostání jsou např. v sítích Goout, Ticketportal, Ticketmaster, na stránkách pořadatelské společnosti Obscure, nebo na předprodejní kase v Lucerna Music Baru.

Text a foto: Obscure Promotion