Uřvaný ženský

,,Co ti to tam zase bleje za blbečka?“
,, …To je ženská.“
,, Tohle že je ženská, jo?“

Tímhle, nebo něčím obdobným, si prošel snad každej, kdo si někdy pustil kapelu, ve které zvesela growluje (či jinak povykuje) ženská a zaslechlo to metalově neorientovaný okolí. 
Ženský, který vás dovedou řevem pomalu sedřít z kůže jsou velmi žádaným vývozním artiklem na poli metalu a jemu obdobnejch žánrů. A co by taky ne. Hlasem si děvčata často nezadaj s kdejakým statným Vikingem, ale na rozdíl od kdejakého statného Vikinga se na to dá i koukat, případně smýšlet o jiných aktivitách, které by se daly se sličnou growlistkou provozovat- což ocení nejeden fanoušek…

 

Tak se pojďme podívat po nějaký tý uřvaný šťávě…

1) ANGELA GOSSOW (ex- ARCH ENEMY)
Tenhle přehled se nedá začít bez růkopnice osvěty na téma: deathmetal nemusej dělat jen chlapi. Angela zazářila v kapele Arch Enemy a dav jí zbožňoval. Člověk sice drobnou blondýnku na podiu z dálky sotva viděl, ovšem slyšet byla na hony daleko. Angela s přehledm prošla v roce 2000 konkurzem na pěvecký post a dala tím do pohybu nový rozměr metalu. Tím dokázala, že se do kapely nedostala pouze díky tehdejšímu vztahu s Michaelem Amotem. Do tehdejší doby se o growlujícíh slečnách buď dost pochybovalo, nebo se o nich nic moc nevědělo, sem tam nějaká ta sdílečka ve stylu "ty vole slyšíš to, to je ženská," a le jinak nic o čem by se psalo domů. Usadila se na obálkách hudebních časopisů a usilovně na sobě makala. Postupem času se texty staly výhradně její záležitostí, takže vzešly pecky jako např. Dead Eyes see no Future a kupa dalších. Frontwoman s velkým F opustila post zpěvačky v roce 2014, čímž zasadila ránu nejednomu svému milovníkovi a na nějaký čas rozdělila fans Arch Enemy. Na její post naskočila Alissa White- Gluz. Angela, která neměla moc šťastné dětství během života bojovala s anorexií a bulimií. Je přísná veganka. Po svém odchodu ze zpěváckého postu Arch Enemy zůstala pro kapelu pracovat jako manažer a nedávno se nechala slyšet, že snad chystá něco novýho... uvidíme. 


2) ALISSA WHITE- GLUZ
(ARCH ENEMY, ex- THE AGONIST)
Tak ať vezmem otázku Arch Enemy jedním vrzem. Alissa nahradila Angelu v Arch Enemy, což si přála sama Angela. Mnozí tehdy Angelin odchod považovali za hudební sebevraždu, další zase tvrdili, že je to to nejlepší,co mohlo kapelau potkat. Faktem zůstává, že modrovlasá divoženka svým projevem a vzhledem již orosila nejedno čílko metalovýho fajnšmekra... a dost možná, že nejenom čílko. Každopádně jim to spolu s Arch Enemy šlape už čtvrtým rokem a zdá se, že kapela svůj standard úspěšně udržela i nadále. V roce 2017 vydala i svoji sólovku Alissa, vidět jste ji mohli při spolupráci s Kamelot nebo Delain a nezapomněla ani na svého milého Doyla z Misfits. Vedle silnýho hlasu má se svou předchůdkyní společnou i lásku ke zvířatům. I Alissa je veganka a od organizace PETA dostala ocenění za účast na mezinárodní kapmani směřované proti lovu tuleňů. 


3) MASHA SCREAM
(ARKONA)
Ruská řvounka a mozek kapely Arkona, vlastním jménem Maria Arkhipova se na nejedný fotce tváří jako konkurentka hodné a milé Nastěnky. Ve skutečnosti jde o ženskou s energií na rozdávání, svoje nekompromisní growly střídá s čistými linkami, takže pak nemáte problém uvěřit v její východní původ. Typický ohoz z vlčí kožešiny odkádá až když je na podiu (i pod ním) opravdový vedro. Mimochodem mám tu další bojovnici. Společně s celou kapelou musela ještě začátkem novýho milénia čelit ruskýmu úřednímu šimlovi, protože podobný sebranky byly za těžkej underground. No, a dneska byste tažko hledali známější paganovový těleso z východu. 


4) CANDACE KUCSULAIN
(WALLS OF JERICHO)
Rodačka z Aljaška za sebou má zatím vcelku čilej život včetně toho, co není moc k závidění. Než se v roce 1988 dala k Walls of Jericho, měla oplejtačky s drogama, pitím i zákonem. Od tý doba ale seká latinu... a vzpírá. Fakt. Její největší koníček je powerlifting. Ženská co tě seřve, že si musíš jít vyměnit spodky a případně ti ještě takovou plácne, že nevíš čí seš. Paráda!
Jinak se nepovedlo nalézt žádnou informaci, že by za něco bojovala. 5) MORGAN LANDER (KITTIE)
Další dáma s kvalitním hláskem. Stejně jako její ruská kolegyně nemá problém i s čistými linkami. Tahle kočka působí u mikrofonu a kytary v Kittie od jejich vzniku v roce 1996 společně se ségrou- bicmenkou (Mercedes Lander). Holky jsou poměrně akční a vedle muziky se zajímaj i o módu a v roce 2005 spolu vytvořily značku Poisoned Black. V roce 2013 s tím teda zase přestaly, ale hadry to byly dobrý! Morgan vedle toho všeho dělá i manažerku pár dalším kapelám. 


6) MARIA BRINK
(IN THIS MOMENT)
Zajisté jedna z nejvýraznějších osob v našem malém soupisu. Hlas vichřice podoba a velká kočka k tomu. V minulosti fasovala různý ocenení, jako například Rock Goddess of the Year (2013), Hottest Chick In Metal (2010) a Revolver Magazine ji zařadil mezi 25 Hottest Chick Hard Rock & Metal. Inu fešanda, no. Excentrická Maruška patří k těm, kteří neměli v dětství na růžích ustláno (rodiče zdrhali, fetovali a tak..) a hodně svých démonů si nechala zvěčnit pomocí svých tetování. V kapele In This Moment působí od roku 2004 a my můžeme bejt rádi, že místo aby se rozpadli (což se v minulosti málem stalo) jedou dál. Zatím poslední placka Ritual vyšla loni. A...modří už vědí... je vegetariánka a spolupracuje s organizací PETA. 

 7) OTEP SHAMAYA (OTEP)
Takovým jako je tuhle Otep poetové říkaj renesanční člověk. Méně študovanejm jistě postačí brouk Pytlík. Tato dáma totiž maluje, skládá básně, píše povídky, hraje, zpívá a ve filmu Hobit: Bitva pěti armád si střihla dabing pár těch fantasy potvor.  Špatný dětství se nevyhnulo ani jí a dodnes se to odráží v její tvorbě i životním stylu. Tím mířím k tomu, že v současnosti podporuje boj proti násilí (např. projekt National Sexual Assault Hotline), je vegetariánka, bojovnice za práva zvířat, otevřeně mluví o svý lesbický orientaci a často je o ní psáno jako o feministce. 


8) TATIANA SHAMAYLYUK
(JINJER)
Ukrajinská kráska a její smečka Jinjer se v poslední době dostávají hudebního povědomí stále více posluchačů. Tak ono je na čem okem spočinout, muzika taky v pořádku, tak proč ne. Jinjer teď doprovází na turné kapely jako Cradle of Filth nebo Arch Enemy. Takhle uřvaná kočka nám z dohledu jen tak nezmizí. Naštěstí. 


9) LENA SCISSORDHANDS
(INFECTED RAIN)
Jedna z nejchudších zemí Evropy (Moldavsko) zplodila jednu z nejnadějnějších kapel současnýmo metalcoru. Lena (vlastním jménem Elena Catarga) působí v Infected Rain od doby jeho založení, čili od roku 2008. Fešná dredařka disponuje jak hlasem typu kanadská pila, tak čistým projevem, čehož hojně využívá ve svý hudbě. I takhle sebranka jasně dává najevo, že o ní a její "uřvaný ženský" ještě uslyšíme. 


10) SABINA CLASSEN
(HOLY MOSES
Od takřka nemluvňat danýho tématu si zaskočíme k zasloužilý průkopnici. Němečtí Holy Moses byli jedni z prvních, kteří tam, kde do té doby působili téměř výhradně chlapi, ženskou. Vlastně možná úplně první, protože Sabině Classen je dneska tohle prvenství často připisovaný. Spolupráce trvá od roku 1981 a funguje to dodnes. Chvíli to teda zase tolik nefungovalo, ale už to zase nějakej ten pátek jede. Tahle leganda nám tu nesmí chybět! 

Deset je deset. Dívek a dam s podobným hlasem bychom v současnosti našli na další dvě, možná tři desítky. Třeba jindy. Za zmínku by stála třeba Francouzka Candice Clot, Weronika Zbieg (Sceptic) ze sousedního Polska no a taky parádní Vicky Psarakis, která to v The Agonist vzala za Alissu. 


 


 foto: Frank Schwichtenberg, Marco Manzi, Facebook