Uplynuly tři roky od požáru v klubu Colectiv, obětem pomůže také charitativní koncert v Brně

Bylo dopoledne 30. října 2015 a parta nadšených kluků z kapely Goodbye To Gravity chystala poslední přípravy před svým koncertem v klubu Colectiv v Bukurešti . Právě vydali svoje druhé album a večer měl proběhnout jeho křest. Mělo přijít hodně jejich kamarádů a fanoušci se těšili stejně jako oni. Sešlo se jich tam nakonec kolem 400 a užívali si chvíle na metalovém koncertu naplno. A pak se večer během pár vteřin změnil v noční můru... Ze zmíněných čtyřech stovek dnes 65 už nežije, kolem 150 dalších dodnes objíždí nemocnice, mnozí z nich se budou s následky potýkat už napořád. Svět tuhle tragédii zaznamenal jen okrajově. I média ve světě hudebním uvedla zpravidla jen stručnou zprávu o místě neštěstí, názvu kapely a počtu obětí. Ale za každým z těch čísel je příběh. Protože to nejsou čísla, jsou to lidé...

 

Požár se po klubu rozšířil obrovskou rychlostí a někteří neměli šanci uniknout. Jiní lidé, kterým se podařilo dostat ven, se vzápětí vraceli, aby pomohli ostatním. Někteří z nich za svou odvahu a pomoc kamarádům sami zaplatili životem. Bohužel samotný požár byl jen začátkem. Té noci zemřelo 27 lidí. Ostatní umírali týdny a měsíce v nemocnicích. Zatímco na sociálních sítích se objevovaly výzvy lidem, aby nakoupili a do nemocnic donesli léky, obvazy a další nezbytné věci, kterých se tam nedostávalo, odpovědní politici v prvních dnech odmítli pomoc ze zahraničí s tvrzením, že v rumunských nemocnicích je vše, co je potřeba. Až po nátlaku veřejnosti, s dostupem několika dnů, svolili k transportům zraněných do zahraničí. Pro mnohé zraněné bylo ale už pozdě. Někteří transport nepřežili, jiní ho po několika dnech po požáru už nebyli schopní zvládnout a zůstali v nemocnici v Rumunsku, kde jeden po druhém umírali. Z pěti členů kapely Goodbye To Gravity přežil nakonec jen zpěvák, vážně popálený. Mezi mrtvými a zraněnými jsou nejen muzikanti a fanoušci, zasažena byla také komunita koncertních fotografů. Požár si vyžádal životy celkem šesti z nich, čtyři další utrpěli závažné popáleniny.

9. listopadu proběhne v Brně na Melodce akce s názvem Help For Colectiv 2 - Remember Them. Takhle akce je věnována památce obětem požáru. Co se vybere na vstupném, to se pořadatelé rozhodli věnovat na pomoc zraněným. Jako v předchozím případě i tentokrát zamíří výtěžek přímo ke konkrétním lidem. Je těžké mezi 150 popálenými vybrat toho, kdo pomoc v dané chvíli potřebuje nejvíc. Shodou okolností 9. listopadu 2015, přesně o tři roky dříve, svým zraněním podlehli právě dva z fotografů. Teodora Maftei studovala obor fotografie v Rumunsku i v zahraničí, pracovala pro Pro TV Romania, účastnila se výstav včetně charitativních akcí pro nemocné s rakovinou. Sama s vážnou nemocí bojovala a dokázala nad ní po dlouhé době v nemocnici a po řadě operacích zvítězit. Několik dní po požáru v Colectivu byla převezena do nemocnice v Izraeli, kde zemřela. Bylo jí 36 let. Liviu Zaharescu studoval marketing na univerzitě a jako fotograf byl součástí týmu Let's Rock Romania. Přestože jeho stav nevypadal zpočátku až tak vážně, nakonec svým zraněním podlehl. Bylo mu 25 let. V Colectivu byl i se svou přítelkyní, také fotografkou. Organizátoři akce na brněnské Melodce se proto rozhodli věnovat její výtěžek právě někomu ze zraněných fotografů, a obrátili se na jejich přátele s dotazem, kdo z nich aktuálně potřebuje pomoc. V odpovědi přišla hned dvě jména. Andrada Mihailescu pracuje jako fotografka pro Forbes Romania. Právě ona je tou fotografkou, která byla v Colectivu spolu se svým přítelem Liviu. Druhým člověkem, ke kterému pomoc zamíří, je Mihai Anghel, fotograf spolupracující s RockStage Romania. Andradu a Mihaie čekají za nedlouho lékařské zákroky v zahraničí.

Kromě samotného vstupného si na akci můžete také zakoupit CD kapely Goodbye To Gravity s názvem Mantras Of War. Právě tohle album kapela v Colectivu chtěla pokřtít. K dostání bude také kompilace Back To Life / A Tribute To Goodbye To Gravity, na které najdete songy kapely Goodbye To Gravity v poddání řady interpretů z různých koutů světa, včetně českých Cruadalach. V ČR je k mání jen několik kousků těchto CD, a ty budou na Melodce. Peníze z jejich prodeje budou připojeny k celkovému výtěžku akce.

A které kapely se rozhodly podpořit dobrou věc? Těšit se můžete na Forrest Jump, Cruadalach, kteří na Melodce pokřtí svoje nové album Raised By Wolves, a 1st Choice. Všem třem patří veliký dík.

Colectiv byl klub jako stovky a tisíce klubů po celém světě. Co se stalo tam, se může při podobné souhře okolností stát kdekoliv. Když se dívám na fotky a videa z toho večera, na místě kteréhokoliv člověka si velice dobře umím představit někoho ze svých kamarádů. Byli tam fanoušci kapely, byli tam jejich kamarádi z jiných kapel, byli tam novináři, fotografové... Na takové koncerty prostě chodíme všichni. Když se podívám na různé debaty na internetu, celkem často vídám provolání, jak metalisti drží při sobě. Přesně tohle je moment, kdy to můžou dokázat nejen slovy, ale i skutkem.

Přijďte 9. listopadu na Melodku. Budou tam hrát parádní kapely a strávíte fajn chvíle s přáteli. Pomůžete lidem, kteří se ne vlastní vinou dostali do hodně těžké situace. A všem dokážete, že metalisti opravdu táhnou za jeden provaz.

Text: Mája
Artwork by Radu Damian